Light Year

LIGHT YEAR

Video Art Exhibit projected onto the Manhattan Bridge

On the First Thursday of every month in conjunction with the First Thursday Gallery Walk
Dusk – 10pm in the Pearl Street Triangle
Co-presented with 3_Search (Leo Kuelbs Collection, Glowing Bulbs and John Ensor Parker), with support from NYC DOT Art.

dumbo-page-light-year-2x

The Manhattan Bridge comes alive with Light Year, an ongoing program of projected video art presented the First Thursday of every month. Originally created in honor of the United Nations’ declaration of 2015 as The Year of Light and Light Art, Light Year includes a well-rounded program of video artists from around the globe. Curated, created and presented by Leo Kuelbs Collection, John Ensor Parker and Glowing Bulbs (aka 3_Search), Light Year reveals surprising connections and highlight DUMBO’s role as an important hub for technology and the arts. Digital and more traditional artists, well known and emerging, will have an opportunity to see their work presented on a large scale in NYC’s fastest evolving neighborhood, all on an internationally recognized architectural icon.

All of the collaborators, Curator Leo Kuelbs, Artist John Ensor Parker and Creative Team Glowing Bulbs (aka 3_Search) are based in Dumbo, and have been a part of almost every major projection event that has taken place on the Manhattan Bridge since 2010. Their daily interactions with the bridge and the neighborhood, as well as their internationally recognized creative achievements are at the heart of the Light Year concept and project.

Since its launch in 2015, Light Year has hosted the work of over 100 artists and curators from around the world. It is presented to the public, every first Thursday, free of charge.


LIGHT YEAR PROGRAM 23: DIGITAL FAIRY TALES: ALBUM TWO
March 2, 2017, Dusk – 10:00 pm
Artists: Keegan Luttrell + Justin King, Daniela Kostova + Anna Leevia, Daniela Imhoff, Kristian Pedersen + Elke Brauweiler, Anton Marini & Danielle Ezzo, Boris Kralj + Matresanch, Michael McGuirk + Alex Hamadey
Curated by Sandra Ratkovic and Leo Kuelbs


LIGHT YEAR PROGRAM 22: NEO-PAST-FORWARD v.1.0.
February 2, 2017, Dusk – 10:00 pm
Artists: Bibbe Hansen, dNASAb, Esmeralda Kosmatopoulos, Lee Wells, Patrick Lichty, Raymond Salvatore Harmon, Sean Capone
Curated by Lee Wells


LIGHT YEAR PROGRAM 21: PEERING BEHIND APPEARANCES
January 5, 2017, Dusk – 10:00 pm
Artists: Janaye Brown, Craig Drennen, Kevin Jerome Everson, Victoria Fu, Lilly McElroy
Curated by Erin Dziedzic


LIGHT YEAR PROGRAM 20: ATTACHMENTS
December 1, 2016, Dusk – 10:00 pm
Artists: Matl Findel, Miklos Buk, Danielle de Picciotto
Curated by Leo Kuelbs


LIGHT YEAR PROGRAM 19: ADVANCES AND RETREATS
November 3, 2016, Dusk – 10:00 pm
Artists: Jaanika Peerna, Monika Bravo, Heather M. O’Brien, Hamra Abbas, Andrew Thomas Huang
Curated by John Ensor Parker & Sarah Walko


LIGHT YEAR PROGRAM 18: DIGITAL FAIRY TALES: ALBUM ONE
October 6, 2016, Dusk – 10:00 pm
Artists: Rani Messias + Kinga Toth , Sarah Mock + Daniela Imhoff, Richard Jochum + Kriss Roebling, Integrated Visions + Miss Natasha Enquist, Radka Salcmannova, Thomas Rotenberg, Josh Graham
Curated by Sandra Ratkovic & Leo Kuelbs


LIGHT YEAR PROGRAM 17: EARTH REVISITED
September 1, 2016, Dusk – 10:00 pm
Artists: Nina Sobell + Laura Ortman, Danielle de Picciotto + Lary 7, Sarah Walko + Justin King, Laszlo Zsolt Bordos, Vadim Schaeffler + Pablo Paolo Kilian, Eike Berg + Jarboe, Shir Lieberman, Jonathan Phelps + Alon Cohen
Concept/Curated by Leo Kuelbs


LIGHT YEAR PROGRAM 16: THIS LAND IS YOUR LAND
August 4, 2016, Dusk – 10:00 pm
Artists: Sama Alshaibi, Basma Alsharif, Raven Chacon, Nicholas Galanin, Steven J. Yazzie
Curated by Erin Joyce Projects


LIGHT YEAR PROGRAM 15: ELECTRIQUE
July 7, 2016, Dusk – 10:00 pm
Artists: Sofia Theofilaktidis
Curated by The Hollows Artspace


LIGHT YEAR PROGRAM 14: JAPAN PARADE
June 2, 2016, Dusk – 10:00 pm
Artists: Kenji Kojima, Momoyo Torimitsu, Kenji Toma, Mami Kosemura, Motoko Wada, ON megumi Akiyoshi, Who-Fu, Yuki Ideguchi + Suguru Ikeda + Masatora Goya
Curated by Kyoko Sato


LIGHT YEAR PROGRAM 13: THE BODY PREVAILS
May 5, 2016, 7 – 10:00 pm
Artists: Andrea Wolf, Jennifer Dalton, Cliff Evans, Eva Davidova, George Peck, Adam Frelin, and Andras Borocz
Curated by Tamas Veszi and Daniela Kostova


LIGHT YEAR PROGRAM 12: ONE IF BY LAND, TWO IF BY SEA
April 7, 2016, 7 – 10:30 pm
videos: Adrian K, Alex Kwan, Cindy Suen, Aya Kakeda + Deodato Pangandoyon, Marka27, Michael C. Hsiung, Rose Wong, Stickymonger, Taezoo Park, Scott Albrecht
Curated by Albert Chau


LIGHT YEAR PROGRAM 11: DECOMPOSITION AND TRANSCENDENCE
March 3rd + 4th, 2016, 6 – 9 pm
Artists: Radka Salcmannova, MarieVic + Theo Croker, Sarah Trouche, Thomas D. Rotenberg + Jarboe, Ryan Uzilevsky + Adam Harding, Zoe Duchesne + Alex Hamadey, Naormi Meijia Wang + John Terhorst
Curated by Leo Kuelbs with Aaron Riedel


LIGHT YEAR PROGRAM 10: SUBJECTIVITY INC.
February 4, 2016, 6 – 9 pm
Artists: Ádám Ulbert (H/NL), Natalija Vujošević (ME), Iván Rohonyi Demkó (H), Gergő Kovács (H), Tamás Komoróczky (H), Rui Hu (USA)
Curated by Szilvi Német


LIGHT YEAR PROGRAM 9: SILENCE!
January 7, 2016, 6 – 9 pm
Artists: Noah Klersfeld, Tomas Eller, Kim Joon, Yi Zhou, Eelco Brand, Christine Schulz
Curated by Leo Kuelbs


LIGHT YEAR PROGRAM 8: NEW VIDEO ART FROM BERLIN
December 3, 2015, 6.45-9.00 pm
Artists: Kristian Paustian, Laszlo Antal, Daniela Imhof, Sarah Mock, Anna Maysuk, Franz Reimer, Henrike Naumann, Franziska Kabisch
Curated by Daniela Imhoff


LIGHT YEAR PROGRAM 7: MARBLE HOUSE PROJECT PRESENTS DECOMPOSING HIERARCHIES
November 5, 2015, 7-10 pm
Artists: Works by Marble House Project 2015 Residents: Anne Katrine-Senstad, Catherine Page Harris, Orit Ben-Shitrit, Margeaux Walter, and Jeannette Ehlers.
Curated by Sarah Walko, Director of Arts Programming


LIGHT YEAR PROGRAM 6: OPEN TO INTERPRETATION
October 1, 2015, 7-10 pm
Artists: Cyriak, Yannick Jacquet, CHi KA, Dev Harlan, Viktor Vicsek, Attaray Visual, Martin Daniel Gabor, Dawn Of Man, Albin Bousquet, Nick Cobby and VJ DrMojo
Curated by Glowing Bulbs / Kiégő Izzók


LIGHT YEAR PROGRAM 5: CHIMERA PRESENTS
September 3, 2015, 8-10 pm
Artists: ÁRON KÚTVÖLGYI-SZABÓ (Hungary), TSUYOSHI ANZAI (Japan), ÁDÁM SZABÓ (Hungary), and PETER AERSCHMANN (Switzerland)
Curated by Patrick Urwyler


LIGHT YEAR PROGRAM 4: TRANSFLEXION: THE NET OF MIRRORS
August 6th, 2015
Artists: Bordos.ArtWorks, Danielle de Picciotto, Helga Griffiths, Thomas Lüer, Robert Seidel, Caspar Stracke, Alexander Hacke
Curated by Leo Kuelbs and Eike Berg


LIGHT YEAR PROGRAM 3: DEPTH OF FIELD
July 2, 2015
Artists: Thomas Draschan, Glowing Bulbs, John Ensor Parker, Vadim Schaeffler and Ryan Uzilevsky
Curated by Leo Kuelbs with Farkas Fulop


LIGHT YEAR PROGRAM 2: CREST AND TROUGH
June 4, 2015
Artists: Ella Condon, Joao Penoni, Klaus Pamminger, Marina Zurkow, Paul Miller, Shahram Entekhabi, Zina Saro-Wiwa
curated by John Ensor Parker and Sarah Walko


LIGHT YEAR PROGRAM 1: SUBMERGED!
May 7, 2015
Artists: United VJs, Danielle de Picciotto and Alexander Hacke, Jim Ellis, Sam Marlow and Alon Cohen, Nicole Antebi and Laura Ortman, Kitzinger Gabor and Alex Hamadey, Shir Lieberman, Jonathan Phelps and Fabio Fonda
Curated by Leo Kuelbs and Karl Erickson